Fiskos haberler

21- 12- 2010
Ford, 2011’de satışa sunacağı Focus model gamını üç kapılı hatchback ya da coupe- cabriolet gibi versiyonlarla genişletmek gibi bir düşünce içerisinde değil. Bu yeni Focus’da, CC gibi az satılan modelleri görmeyeceğiz anlamına geliyor. Ancak aynı şey ST modeli için de geçerli. Yani artık üç kapılı bir ST olmayacak ancak bir station versiyon planlar dahilinde.

Kısa bir süre önce tanıtılan McLaren MP4-12C’nin GT3 versiyonundan sonra üretici 2013 yılında yarışması planlanan bir GT2 yarış otomobili hazırlıyor. Herşey yolunda giderse GT2, 2013 LeMans 24 saat yarışında griddeki yerini alacak.Lamborghini yıl içerisinde tanıtacağı yeni V12 süper spor modelinde genişçe karbonfiber kullanımına yer verecek. Böylece otomobil güncel Murcielago’dan 100 kg kadar hafif olacak. 700 bg gücünde V12 motora sahip olacak otomobilde 7 ileri şanzımana yer verilecek ancak ağırlık kaygılarından dolayı çift kavramalı vites kutusu tercih edilmeyecek. Otomobilin ana fikirlerinden biri ağırlığı azaltarak güç/ağırlık oranını artırmak ve yol tutuş ile denge konularında gelişme sağlamak. Modelin ilkbaharda tanıtılması bekleniyor.Audi, küçük elektrikli otomobili A1 e-tron için Mazda ile ortak bir Wankel motor geliştiriyor. Bunun elektrik motor için menzil uzatıcı görevi görmesi düşünülüyor.28- 11- 2010BMW hibrid süper spor için yeşil ışık yaktı. 2009 yılındaki Frankfurt otomobil fuarında sergilenen konsept otomobil 2012 yılının sonlarında satışa çıkacak. Kulağımıza gelen haberler arasında otomobilde dizel içten yanmalı motorun yanısıra arka aksta elektrik motoru olacağı şeklinde. Ayrıca ön aksta elektrik motoru olması muhtemel. İçten yanmalı motorun ne olacağına henüz kesin karar verilmemiş olsa da 1.5 litrelik 3 silindirli bir benzinli ya da 4 silindirli bir ünite olasılıklar dahilinde. BMW’nin bu tip küçük hacimli bir motor için hangi üreticiyle birlikte çalışacağıysa soru işareti. Konseptin sıradışı tasarım özelliklerinin birçoğunun seri üretime taşınacağı söyleniyor. Bu da ortadan motor, yukarı doğru açılan kapı gibi özellikler anlamına geliyor. Ortalama yakıt tüketimi 3.7 lt/100 km, emisyon değeriyse 100 g/km’nin altında olacak.

 


Lotus’un büyük geri dönüşünde (5 yıl içerisinde 5 yeni model) Elite, Esprit, Eterne gibi modellerinde hangi motorun kullanılacağı kesin açılanmasa da 5.0 lt’lik V8’ler için Toyota kaynakları söyleniyor. Lexus IS-F V8’i büyük ihtimal.


Porsche, 2016 yılında tarihinde ilk kez 4 silindirli bir 911 üretecek ancak motorun hacmi konusunda henüz netlik yok. Aynı şekilde 2012’de piyasaya çıkacak olan yeni Boxster ve Cayman modellerinde de 2.5 litrelik 4 silindir güç üniteleri göreceğiz. Ayrıca Boxster/Cayman modellerinden küçük bir otomobilin model gamına dahil olması olasılıklar dahilinde.


Saab, yeni 9-3 modelinde BMW motorları kullanacak. Mini’nin 1.6 litrelik benzinli motoru orta sınıf modelde yer alacak. İsveç’li üretici dizel motor konusunda da bir diğer üreticiyle anlaşmaya çalışıyor, bunun kim olacağı henüz söylenmese de PSA’nın olabileceği yüksek ihtimal.


Dacia, yakın gelecekte bir platformundan tam dokuz model üreteceği genişleme planları üzerinde düşünüyor. Küçük sınıf hatchback, bir adet MPV ve orta sınıf sedan gibi modeller bu platformdan çıkacak.Jaguar/Land Rover markaları yeni yapılanma çalışmalarına devam ediyor ancak motorlar için BMW ile ortak olacakları söylentisi Alman üretici tarafından olumsuz yanıt aldı. Aynı şey Aston Martin için de geçerli, onlar da BMW motorlarından yararlanamayacaklar, ayrıca Mercedes- Benz motorları da uygun değil.